II Marja talu keelelaagri päevik 2014

II vahetus - Noorte eesti keele ja kultuuri laager 2014

Marja talus, 20.-30. juuli 2014


 

I ja II päev 20.07 ja 21.07.2014

Saabumispäeval sõitsid Tallinnasse saabunud laagrilised bussiga otse Marja tallu. Vahepeal tehti ka väike peatus Tartus, et selle kandi inimesed peale võtta. Laagriplatsil ootasid meid veel mõned osalejad ja pärast asjade tassimist saime sooja sööki ning siis paigutati meid tubadesse. Esimene õö oli pikk - põhiline aeg läks tutvumisele.


Esimese laagripäeva hommikul tegime mõned tutvumismängud, kus saime üksteist paremini tundma õppida. Pärast seda jagasime end tubade kaupa gruppidesse, et teha plakatid tubadele ja toareeglid üle käia. Siis käisime lõunatamas ja ujumas. Tiigis oli mõnus ujuda ja paadi saime ka vette sokutatud. Pärast lõunat algasid meeskonnamängud, kus oli kuus punkti, ja moodustasime uued grupid. Iga punkt oli lõbus ja aitas meie koostööd arendada. Õhtul oli pidu. Mängisime mitu mängu, millest põnevamad olid toolimäng ja silmade pilgutamine. Silmi pilgutasime nii kaua kuni väljas läks pimedaks! Rometiga oli meil väike grillipidu ka. Vorstid läksid nagu soojad saiad ja salatid olid ka head. Päev möödus väga kähku, aga jumala äge oli! Noored läksid kähku tuttu, sest oli töökas päev.


Rainer (17) Eestist ja Ketri (12) Lätist

 

 

III päev 22.07

Kätte on jõudnud eesti keele ja kultuuri laagri kolmas päev. Nagu igal hommikul oli pesuruumide taga pikk järjekord. Kell 9 algas hommikusöök, kes jõudis varem, kes hiljem. Kümnest lasti pasunat ja oli aeg alustada keeleõppega. Meid jaotati viide gruppi vastavalt oma keeleoskusele. Erinevates töötubades õppisime nii tähestikku, numbreid, tegusõnade pööramist kui ka enesetutvustamist.

Kui olime keeleõppimisega lõpetanud, oli aeg lõunat süüa. Sellele järgnes kella kolmeni vaba aeg. Enamus meist veetis vaba aja võrkpalli mängides. Kuid oli ka neid, kes hoopis ujusid, mängisid lauatennist või otsustasid hoopis lõunauinaku teha. Kella kolmest alustati jälle grupitööga. Meie grupi ülesanne oli korraldada õhtuprogramm. Õhtuprogrammi alustas teatrigrupp oma lühinäidendiga. Pärast seda hakkasime mängima meie korraldatud maastikumängu ja Catch the flag (lipumäng). Mängu taheti lausa mitu korda mängida

Caroline (16) Eestist ja Desiree (14) Itaaliast

"Mulle meeldis vabal ajal võrkpalli mängida. Meediagrupp oli samuti huvitav. Kuigi ma kõigi grupikaaslastega palju ei suhtle, oli siiski tore" Henrik (18) Taanist

"Lipumäng oli väga lahe. Lühinäidend oli huvitav ja naljakas" Kristel (12) Iirimaalt

"Mulle väga meeldisid õhtugrupi korraldatud mängud, eriti veel catch the flag" Kätlin (17) Eestist

"Hommikused grupitegevused on lahedad, sest need iga päev vahelduvad. Õhtused mängud olid väga põnevad" Getter (15) Eestist

 

IV päev 23.07


Hommik algas raskelt, sest kõik olid väga väsinud eelmise päeva tegevustest. Nii mõnigi magas veel ka hommikusöögi lauas. Kui kõhud olid täis jagati meid gruppidesse ja meie alustasime õhtuse peo korraldamist. Peale lõunat valmistusid kõik matkaks muuseumi. Vaatamata kuumale ilmale oli muuseumi kõndimine väga lõbus. Kõigi jaoks oli muuseum väga huvitav ja me saime palju teada selle kohta, kuidas eestlased vanasti elasid. Tulles muuseumist välja ootas meid juba meie giid, kes viis meid edasi Helme koopasse. Seal oli ka mitu allikat, kust me kõik ka usinalt vett jõime, sest giid teadis rääkida, et see vesi toob õnne ja teeb ilusaks. Peale koopas käimist läksime me kõik poodi, mida olid paljud oodanud juba terve päev. Poes käidud viis meid buss tagasi laagrisse.

Kell üheksa hakkasime me oma peoga pihta. Meie teemaks oli Eesti õhtu ja me mängisime ainult Eesti mänge ning tantsisime isegi rahvatantsu. Kõigil oli väga lõbus ja nii mõnigi soovis veel tantsida. Peale pidu läksid mõned inimesed ka magama sest päev oli olnud väsitav ja juba järgmisel päeval pidime me alustama oma teed Tallinna.

V päev 24.07


Tallinna minekut alustasime me väga varakult ja enamus meist magasid teel sinna. Jõudes Tallinna läksime me parlamendi hoone juurde, kus jagati meid gruppidesse. Iga grupp pidi tegema erinevaid pilte vanalinnas ja aega oli ainult tund, nii mõnigi rühm jäi hiljaks. Peale seda tehti meile tuur parlamendi hoones ja saime isegi Pika Hermani tornis käia. Tulles parlamendi hoonest välja ootas meid juba Kanal 2, kes soovis meid intervjueerida. Kõige enam meeldis inimestele Bastionikäikudes käimine, sest ilm oli väga kuum aga seal oli külm. Kuna aega oli palju saime me kõik ka kaks tundi linnas ringi käia ja teha mida hing ihkas. Juba kell kuus saime me kõik kokku pizza Americanas, kus saime me maitsvat pitsat süüa.


Koju sõit läks väga kiirelt ja jutu rohkelt. Kõigil oli väga lõbus ja kõik ootasid juba seda, et saaks Marja talu tiiki hüpata. Õhtul vaatasime me ka uudiseid, et näha mis tuli välja meie intervjuust.

Malak (18) Egiptus ja Kärt (16) Eesti

"Mulle on väga meeldinud viimased kaks päeva. Tallinn oli väga huvitav aga fotojaht ei meeldinud mulle nii väga" Jana (14) Saksamaa

"Mulle meeldis väga parlamendi kohta õppida ja Tallinnas ringi käia" Dylan (18) USA

"Mulle on meeldinud väga rahvastepalli mängida ja on väga mõnus ärgata, kui päike paistab hommikul sulle peale" Martin (17) Eesti


VI päev 25.07


Peale hommikusööki mängisime mängu "Ma armastan Picassot ja teen talle musi...". Iga inimene pidi Picassole kuhugi musi tegema. Seejärel muutus Picasso inimeseks ning kõik pidid oma paremal pool seisvale inimesele musi tegema sinna kohta, kuhu nad tegid musi Picassole. Igaüks erinevasse kohta, alustades põsest ning lõpetades tagumikust.

Hiljem jagati meid erinevatesse gruppidesse, mis iga päev vahetuvad ning õhtugrupp pidi korraldama laagrilistele eurovisiooni, kus teemaks oli Eesti 1960-1990 laulud.


Seejärel jagati laiali kaks paberitükikest - kollane ja punane. Kollase paberi peal oli salasõbra nimi, kellele peab terve laagri jooksul tegema kingitusi ilma, et ennast välja annaks. Punase paberi peal oli kirjas inimese nimi, keda pidi tapma. Tapmine toimus sedasi, et pidi tegema ohvrile põsemusi nii, et keegi ei näeks! :)

Õhtul toimus kauaoodatud eurovisioon, kus lauldi nii "Miniseelikut", "Pärlipüüdjat", "Käime katuseid mööda", "Kutse tantsule" jne. Iga tiim pidi riietuma vastavalt oma esitusele. Võitjaks osutuski laul "Käime katuseid mööda."


Kätlin (17) Eestist ja Isabel (14) Itaaliast

 

VII päev 26.07.2014

Yesterday on the 26th of July ``Eesti keele ja kultuuri laager`` had it’s doors open to visitors coming to see loved one participating in the camp and all it’s activities. First thing most people found out in the morning was that it was one girls ``Sünnipäev``, so it was celebrating with lots of love. While parents and campers spent time to talk about how everything is going with each other a few were hard at work planning a night of fun for the rest of their friends here at the camp. ``Saunapidu`` was scheduled to end the day, after a short play (Which everyone appeared to greatly enjoy). These games gave everyone the opportunity to enjoy the time with friends and mentors. Among the things to do to end the day were as followed: Swimming, Twister, Tug-of-war, Volleyball, karaoke and the occasional card game. As the sun set, it was the end to another beautiful day here at ``Eesti keele ja kultuuri laager.``


Dylan (18) New Jerseyst, Ameerika Ühendriikidest ja Martin (17) Eestist


VIII päev 27.07.2014

Pühapäev oli üks tavalisemaid päevi laagris, kuid see ei tähenda, et kõik igavlenud oleksid.

Hommikul jaguneti viimast korda gruppidesse ning asuti usinasti tööd tegema; pealelõunal toimus ka eelviimane tandem.

Enne õhtusööki mängiti aga uutmoodi pallimängu, mille oli välja mõelnud grupp nimega Eitea. Mängu nimi oli speedball ja korraldatud oli lausa turniir selgitamaks välja parima meeskonna, kes suudab palli vastase väravasse visata. Ehkki alguses ei läinud mäng väga käima, oli peale turniiri lõppu isu nii suur, et moodustati uued tiimid ja mäng jätkus uue hooga.

Õhtul etendus ka viimane väliseestlaste näidend „Lollikesed šokolaadimajas“, mis kukkus välja lausa imeliselt – publik plaksutas maruliselt kaasa.

Vahetult peale etendust algas „Maailma rahvaste pidu“, kus kõik said näidata oma teadmisi testest riikidest, rääkida oma perekonnast vahvaid lugusid ning mõned olid teistele näitamiseks pildidki kaasa toonud. Kui erinevate maade hõrgutised olid ära mekitud ja suveniirid jagatud, mängiti veel mõned mängud ning mindi järgmiseks päevaks välja puhkama.

„Sportmäng oli siiani kõige ägedam ja lausa nii hoogne, et sain paar pindu jalga. Ja sellist seepi, nagu õhtul pakuti, polnud ma veel kunagi elus söönud.“ Martin (17) Eestist

„Väga äge oli teada saada, kust kõik pärit on. Karimi ja Malaki toodud maiustused olid ka väga head.“ Erkki (18) USAst

Greta (17) Eestist

IX päev 28.07.2014

Mida rohkem päevi on laagris oldud, seda aeglasemalt hakkasid noored hommikusöögile ilmuma, mõni magas lausa kella kümnese pasunani välja. Läksime väljasõidule Torupilli tallu, kus nägime ühte vanemat meesterahvast, talu peremeest, kes sõitis isetehtud lendava masinaga üle põldude ja metsade. Kusjuures, ta ei kandnud kaitsevarustust! "Kui mingi tross puruneb,kindel surm!"- jah, me rääkisime ka turvalisusest. Kuulsime ka torupillilaulu. Kuna käisime kahe bussiga, siis pidime ühte osa grupist ootama, mängisime samal ajal ajaviiteks mänge.
Õhtul saime jälle saunalaval laulda, lausa nii kõvasti, et viisijuppi oli lausa üles tuppa kuulda.


Getter (17) Eestist

X päev 29.07.2014

,,Täna oli eksam, mida ma läbi viisin ja mille kõik edukalt sooritasid. Meil käisid külalised integratsiooni ja migratsiooni ametist. Lisaks käis meil tihe asjade pakkimine ja õhtul tõotab tulla tore lõpupidu. “ Karolin (20) Eestist

,,Meil oli täna eksam, mille ma ka läbisin. Me ujusime päeval, sest siis oli vesi soojem. Meil oli täna lõunasöögiks kalasupp ja see meeldis mulle väga.” Desiree (15) Itaaliast

,,Meil oli täna rohkem vaba aega, kui muidu. Tuginoored kirjutasid esee ja mul polnud alguses üldsed mingit mõted, aga pärast esimeset lauset hakkas tekst liikuma. Ilm oli täna jahedam ja mõnusam, aga ujuda oli külmem. “ Getter (15) Eestist

,,Ma kirjutasin kirju ümbrikutesse, sest igal osalejal on oma ümbrik ja kõik peavad kirjutama kõikide ümbrikutesse. Eksam oli äge ja õpetlik. Nende jaoks, kes eesti keelt veel nii hästi ei oska, oli eksam väga huvitav ja uus värk. Meile pakuti õhtul söögiks väga head grillliha. Mulle meeldib ujumine ja siin saab seda kõvasti teha.” Henrik (18) Taanist

,,Täna päev oli väga super, sellepärast, et täna ei pidanud palju tegema. Täna mängisin esimest korda võrkpalli ja see meeldis mulle väga. Ma pakkisin ära oma kohvri, sest kogu laager lõpetab homme tegevuse. Õhtul oli väga hea söök, siis pakuti meile grillliha.” Satu (13) Soomest

Kristjan (17) Eestist

XI päev 30.07.2014

Ja ongi laager läbi! Esimesed osalejad lahkusid juba öösel, teised startisid lennujaama hommikul. Eelnenud õhtul ja ööl olid meeleolu laagris vastuoluline – lõbus ja kurb samaaegselt. Kuid, iga lõpp on millegi uue algus, kas pole!? Näeme jälle!

Laagri rühmajuhid