Eesti keele ja kultuuri laager 2015 IV laagri päevik

Logo autor: Aija Pusepa, Lätist. I vahetuse osaleja.

MTÜ HeadEst korraldab Eesti juurtega väliseesti noortele Eesti keele ja kultuuri laagreid koostöös Sihtasutusega Meie Inimesed. Laagreid rahastab Eesti Kultuuriministeerium ja Eesti Haridus- ja Teadusministeerium.

1. ja 2. päev ehk 3. ja 4. august

Esimesel õhtul jõudsime oivalisse Veneverre. Saime endale luksuslikud kahekorruselised toad (Peeter ei saanud). Saime hästi palju süüa ja salasõbra. Tutvusime omavahel ja rääkisime poole ööni juttu. Järgmisel päeval üritasime purustada "Kus on minu üks" rekordit, aga see ei ole meil siiani õnnestunud, but we won't give up!

Õppisime mitu pikka tundi üksteise nimesid, aga ainult paaril laagrilisel õnnestus kõigi nimed selgeks saada. Pidime ületama paber-soo ja osalesime fotograaf Madise fotosessioonil.

Õhtul mängisime mänge, mis sisaldasid üksteisele sülle istumist, toolide ümber tantsimist ja käte pigistamist. Nüüd varjame ennast, sest meid püütakse musidega tappa.

Meil on heas mõttes üli imelik seltskond. Ühed peidavad end metsas ja luuravad teisi ning teised ei tule enam kunagi veest välja, kui nad juba korra sinna läinud on. Aga meil on väga lõbus ja me usume, et lõbusamad päevad on veel ees!

Emilie(Eesti,14), Marco(Itaalia,17), Helevi(Eesti,15), Erik(Rootsi,16), Peeter(USA,18)

 

3. päev ehk 5. august

Hommik algas suurepäraselt. Linnud laulsid, vesi vulises. Riided ruttu selga ja sööma, sest mida noored ikka teevad kui söövad. Kämpingu ust avades lõi selline soojapahvak näkku, et ise ka ei usu. Tore, lõpuks on talv möödas. Kell kümme hakkas suurem siblimine pihta. Nagu ikka, olid paljudel veel mõtted viimatises nähtud unenäos ja sellisest faasist väljumiseks tegime ühe (toreda) virgutustantsu. Jee.

Päike endiselt paitas meie kõigi kehasid, kui suurem ja tõsisem töö lahti läks. Piinati väga, VÄGA palju pööramiste ja käänamistega. Ilmselt järgmine unenägu ongi just SEE. Tegelikult läks päev kiirelt. Õhtu ametlik osa lõppes vahvate ja mitte nii vahvate mängudega. Kõigi lemmik (valetan) oli ilmtingimata ümber kepi keerutamine, kus maa ja taevas vahetasid asukoha.

Ööd on meil pikad. Peale kella ühte võis näha langevaid tähti. Kes nägi sinist kuud, kes sai kaelavalu. Igale oma. Päev läks korda. Seda ma kinnitan.

4. päev ehk 6. august

Neljapäeva hommik oli erilisem, sest kohale oli jõudnud kõigi lemmik Epp. Lõbu ei lõppenud, sest siis oli aeg hakata tegelema gruppides, kes tegeles oma Eesti looga, kes tegeles näidendiga ning sama tähtis grupp oli muidugi ka eesti keele õppegrupp.

Päeva järgmine etapp oli rappa minek. Kõik said omale maitsva toidumoona kaasa, ning asusime teele. Rabas ootas meid giid, kelle jutus ei tekkinud kordagi pausi, tundus, et tema teadmised olid lõputud. Põhiliselt korjasime me mustikaid, et neid süüa ning lõpuks korjasime neid põhimõttel, et teha pärast üks mustikasmuuti. Päeva tipphetk jäi siiski rappa, kuna meil oli ERAKORDNE võimalus astuda kõrvale laudteest ning saada kogemus käia rabapeal (ning vajuda nabani rappa sisse).

Õhtul oli pidu – täpsemalt Eesti lapsepõlvepidu! Peo korraldus oli väga hea, esiteks pidid kõik kandma sini-must-valget riietust ning kandma patse. Selle juures oli kõige toredam see, et patside tegemisega läksid kaasa sama paljud poisid kui tüdrukud! Õhtu algas näidendiga "Lumivalgeke", IKEA lihapallid e. Läti käbid ei jäänud ka see kord välja. Eesti loo jutustamises toodi seekord välja tüüpilised asjad, mida üks eestlane armastab, näiteks laulupidu, Eesti kartul, kikilips, Skype ja Sipsik. Edasi algasid erinevad mängud, kus pandi proovile jõud, tantsuoskus ning otsimisoskus. Oli üks järjekordne päev, mis lendas kui lennutiivul õhtusse, väga tore päev oli!

"Mind on väga üllatanud, et väliseesti noored räägivad nii hästi eesti keelt. Samuti on siin laagris päevakava teistsugune, kus töö- ja vaba aeg on toredasti jagatud. Enamasti on laagrites ikka ainult töö ja töö. Ma olen siin aru saanud, et ma pean oma suhtlusoskust ikka veel arendama." Hendrik, 16, Eesti

"Meeldiv oli smuutit proovida ning Eestis rabas käia." Miku,15, Prantsusmaa

"Rabasse jõudes tundsin, kuidas kõik Eesti loodusesse sobisid." Kristi, 18, Eesti

 

5. päev ehk 7. august

Laagri viies päev oli Tallinna päev. Pidime üles tõusma varem kui tavaliselt, et jõuda õigeks ajaks Mektorysse. Mektory meeldis kõigile. Seal saime tutvuda TTÜ õppimisvõimalustega ja nägime palju uut ja huvitavat. Mektory oli täiesti unikaalne kogemus. Seal oli üllatavalt palju uut tehnikat, näiteks prillid, mis filmivad kõike, mida näed ja mida täpselt fokusseerid.
Peale Mektoryt sõitsime Vabaõhumuuseumisse. Seal tutvusime lähemalt Eesti ajaloo ja kultuuriga. Juhendajate poolt oli korraldatud ka mäng, kus pidime otsima informatsiooni erinevate ajastute, talude, rahvaste ja ajaloo kohta. Tandem toimus samuti muuseumis, kus õppisime eesti keelt Eesti kultuuriloo abil.

Peale muuseumi läksime Vanalinna. Vanalinnas ei olnudki giidi, nagu arvasime. Meid jagati jälle gruppideks, anti kätte paber, kus olid ülesanded. Selgus, et nüüd algab Vanalinnamäng. Kõige lahedam oli see, et ülesannetelehel ei olnud ühtegi juhist. Pidime kohad ise üles leidma, inimestega suhtlema ja nendega selfisid tegema. Kuigi see alguses tundus võimatu ja kohutavalt raske, oli see tegelikult väga ootamatu ja julgust ning enesekindlust andev. Selleks oli meil aega vaid tund.

Seejärel oli meil kaks tundi vaba aega, igaüks sai ise linna avastada ja minna sinna, kuhu jalad viisid. Loomulikult käisid kõik poes, täiendasid kommi- ja krõpsuvarusid.
Peale seda läksime pitsat sööma, see oli päeva parim osa. Sõitsime armsasse Veneverre, kus ootasid meid küpsised ja tee. Kõik olime pikast päevast väsinud ja otsustasime, et hakkame ikkagi mänge mängima, ja nii see õhtu läks….

Vaba aeg oli päeva parim osa. Nägin linna ja sain ennast vabalt tunda.“ Maaja (15, Saksamaalt).

Minule meeldis ka vaba aeg. Tutvusime uute inimestega, mis oli väga lahe kogemus minu jaoks.“Arpad (17, Ungarist)

Mektory oli minu lemmik. Tulevikus tahaksin kindlasti TTÜsse õppima minna, 3D printer oli ka väga vinge.“ Marten(14, Lätist)

Pitsa. See oli kindlasti päeva parim osa, piltide tegemine oli ka väga lahe.“Rasmus (13, USA)

Vabaõhumuuseum oli meeldejääv.“ Jaan(16, Eesti)

Mulle meeldis selle päeva juures kõik.“ Carol (13, Itaalia)


Kiikumine oli lahe. Samuti meeldis mulle nii päikselise ilmaga Vanalinnas jalutada ja linna avastada.“ Desiree (16, Itaalia)

Mängu korraldamine oli väga tore ja meeldejääv kogemus minu jaoks.“ Kristel( juhendaja Eestist)

 

6. päev ehk 8. august

Laupäeva hommik oli juba raskem, noortel oli raskusi kohale jõuda hommikusele sessioonile. Õnneks on meil hommikuti alati toredad virgutavad harjutused ja tantsud. Pärast seda otsisime üles oma grupid, aeg oli ette võtta järgmine tegevus. Grupitöö oli väga huvitav ning ärevusrohke, mille vilju nägime taas õhtul.

Pärast lõunat saime jällegi omale väikse toidupakikese, mis koosnes limpa kirsi-pirni kõrrejoogist ning moskva saiakese, ning asusime teele. Sel korral oli sihtpunktiks, Põltsamaa, mis oli õnneks vägagi lähedal. Põltsamaa linnuses ootas meid giid, kes tutvustas, kuidas tegevused olid aastasadu tagasi, ning samuti ootas meid seal üks töötuba, kus tegime kõik omale omanäolised magnetid. Pärast linnust oli meil aeg tandemiks ehk siis keeleõppeks.

Tagasi laagrisse jõudes oli aeg jällegi väga maitsvaks õhtusöögiks, ning pärast seda oli aeg teha viimased pingutused, et õhtune pidu tuleks suurepärane. Õhtuse peo teema oli MAAILMA PIDU. See tähendas, et iga noor kandis riideid vastavalt oma kodumaa lipuvärvidele ning võttis kaasa endaga, midagi mis tutvustaks nende kodumaa toidukultuuri.
Õhtu algas näidendiga "Aktuaalne Kaamera – laagriuudised". Pärast seda näideldi Eesti lugu, kus loo põhimõtteks oli Printsess Eesti ajalugu, keda läbi ajaloo paljud printsid ihalenud on. Õhtu lõpuks olid jällegi toredad tegevused, näiteks faktimäng, paarilise leidmise mäng ja love you, love you more!

"Avastasin Eesti kultuuri, mis sügavalt üllatas mind." Nicole, 15, Inglismaa

"Ma tundsin paremat sidet Eesti kultuuri ja ajalooga." Chloe, 13, Inglismaa

 

7. päev ehk 9. august

Pühapäeva hommik oli paljudele väga raske, sest uneaeg oli nii mõnelegi jäänud liiga lühikeseks. Selle probleemi aitas aga lahendada meie armas Epp, kes õpetas meid Perekonnavalssi tantsima. Pärast seda aga oli taas aeg oma vanad grupid üles otsida ning suunduda juhendajate juurde.  Eilne päev ei olnud tavaline, sest oli kätte jõudnud kauaoodatud KÜLASTUSPÄEV, kus mitmetele noortele tulid külla kallid sugulased ning tuttavad, keda nad polnud ammu näinud. Teistele oli see aeg mõnulemiseks – sai ujuda, paatidega sõita ning puhata.

Kui külalised olid lahkunud, oli aeg tandemiks, kus tuginoored aitavad välisnoortele keelt õpetada oma valitud viisil. Tehti etteütluseid, lugemisharjutusi, õpiti kokku- ja lahkukirjutamist ning õpiti sõnu seletama Aliase abil. Pärast seda oli reflection, kus andsime juhendajatele tagasisidet päeva kohta.

Kell 21 algas ühe grupi korraldatud Rannapidu. Algas see Eesti loo tutvustamisega, kus räägiti eesti muusikast. Pärast seda esines näidendigrupp etendusega „Nukitsamees“, kuhu olid kaasatud Michelle Obama, Putin ja Naksitrallid. Seejärel mängisime veeõhupallide ja rätikutega võrkpalli, pidime ära tundma erinevaid laule ja kanuuga võidu sõitma ning tiimikaaslasele patsu lööma. Osad vajasid päästmist ja nii mõnigi lõpetas õhtu märjana, aga see polnud probleem, sest üllatuseks lõpetas õhtu üks kosutav ja korralik saun.

 

„See laager on väga eriline sellepärast, et siin saab kõikide inimestega väga kiiresti headeks sõpradeks.“ Paul, 16-aastane

„Mulle meeldivad siin laagris ekskursioonid, hea ujumiskoht ning ägedad inimesed.“ Hannes, 13-aastane

„Mulle meeldib, et on palju erinevaid võimalusi vaba aja veetmiseks, erinevad väljasõidud ja wifi.“ Hendrik, 15-aastane

„Tore koht, toredad tegevused, toredad inimesed!“ Hanna, 15-aastane

„Mulle meeldib, et siin laagris on noored noored, mitte lapsed.“ Aulis, 15-aastane

„Olen käinud mitmetes laagrites ning see on kõige mitmekülgsem ning iga päev õpin midagi uut ja toredat enda või teiste kohta.“ Liisa, 18-aastane