ecolideramos

2010/2011õppeaastal viisid MTÜ HeadEst ja Uuskasutuskeskus läbi rahvusvahelise projekti „eColideramos“. Projektis said osaleda kaks Tallinna kooli, mille õpilasesindused pidasid end aktiivseteks ja keskkonnast hoolivateks ning kes soovisid keskkonnast ja säästlikust eluviisist rohkem teada saada ning nende edendamisse panustada. Eestis osalesid projektis Tallinna Kuristiku Gümnaasiumi ja Tallinna Mustamäe Gümnaasiumi õpilasesindused.

Vaata mida nad selle aasta jooksl tegid ...


Projekti tutvustus
2011. aasta on kuulutatud Euroopa Vabatahtliku tegevuse Aastaks, mida tähistatakse kõikjal väga erinevate tegevustega. Lõuna-Hispaania linna Murcia aktiivsed noored on algatanud projekti „eColideramos“ ehk tõlkes „Ökoliidrid“, et luua aktiivsete noorte võrgustik, kes hoolivad oma elukeskkonnast ja maailma tulevikust ning on valmis edendama inimeste teadlikkust säästlikest eluviisidest. Projektis osalevad noored Eestist, Soomest, Slovakkiast, Portugalist, Hispaaniast, Itaaliast ja Rumeeniast.

Projekti põhjalikum tutvustus inglise keeles


Osale projektis!
Mida tähendab säästlik eluviis? Usume, et kõik inimesed nõustuvad, et moodne hoolimatu ja lõputu tarbimine, raiskamine ja prügi tootmine ei ole ainuvõimalik ega ka kõige parem viis elamiseks. Kui energiasäästlik või raiskav on Sinu kool, kas Sinu kooli õpilased teavad kuidas on võimalik lihtsalt oma käitumist keskkonnasõbralikumaks muuta ja kas Sinu kooli õpilased sooviksid midagi ära teha?
Otsime Eestist projekti osalema kahte kooli Tallinnast või Tallinna ümbrusest, kelle õpilased (õpilasesindus või aktiivsete õpilaste grupp) sooviksid oma koolis ja piirkonnas midagi ära teha. Projekt on mõeldud 14-17aastastele õpilastele. Projekti tegevused jagunevad rahvusvahelisteks ja kohalikeks. Koolide esindajad saavad võimaluse osaleda rahvusvahelistel üritustel Hispaanias.


Projektis osalejatele pakume

 1. Sissejuhatav koolitus Eestis koostöös Uuskasutuskeskusega – ühepäevasel koolitusele kutsume osalema kogu projektis osalevat õpilasgruppi. Koolituse sisu: projekti tutvustus; MTÜ HeadEsti ja Uuskasutuskeskuse tutvustus; mis on säästlik eluviis ja kuidas seda teha; projekti tegevuste arendamine ja planeerimine; milline võiks olla „Roheline kool“ ehk kuidas muuta kool säästlikumaks ja efektiivsemaks.
 2. Õpilasgrupid saavad võimaluse osaleda noorte ekspertidena Uuskasutuskeskuse uue programmi „Klassiekskursioonid“ välja töötamisel. Kuidas peaks õpilastele lähenema, mis neile mõjub ja mis mitte, kuidas koolidele läheneda ehk õpilased saavad võimaluse planeerida reaalset ja olulist projekti.
 3. Rahvusvaheline koolitus Murcias, Hispaanias, 15.-20. detsembril 2010. Koolitusel osalevad kõikide osalevate riikide noortegruppide esindajad, et keskkonna kohta rohkem õppida, jagada oma arvamusi ja kogemusi ning planeerida ühiselt kohalikke tegevusi. Mõlemast Eesti koolist saab koolitusel osaleda 2 osalejat.
 4. Rahvusvaheline noorsoovahetus Murcias, Hispaanias 23. aprill – 2. mai 2011. Mõlemast osalevast koolist saab osaleda 2 osalejat.
 5. Rahvusvahelise noorsoovahetuse korraldamine Eestis järgmisel suvel.
 6. Toetus ja nõu kooliürituste korraldamisel.

Osalevalt koolilt ootame

 • Huvi, soovi ja motivatsiooni edendada säästlikku mõtteviisi oma koolis ja kogukonnas.
 • Temaatiliste ürituste korraldamist koolis. Iga kool planeerib oma tegevused ise. Võimalikud tegevused: teema-päevad, infopäevad, teematunnid, peod, infostendid, kampaaniad, väitlused, loengud vms. Mida põnevad üritused seda parem!
  • Mõlemal osalevad koolil on kohustus korraldada oma koolis koostöös Uuskasutuskeskusega kasutatud, kuid kasutatavate riiete ja asjade kogumiskampaania. Kõigil on kodus esemeid, mida perekond ise enam ei kasuta, kuid mis oleksid teistele kasulikud.

Projektis osalemise kulud
Projekti rahastab Euroopa Liidu haridusprogramm „Euroopa Noored“ ja Murcia Linnavalitsus. Projekti osalejatel tuleb leida järgmised vahendid:

 • Kooliürituste korraldamise kulud – kuna projekt toimub Euroopa Vabatahtliku tegevuse Aasta raames, siis soovime projektiga arendada õpilaste leidlikkust ja loovust erinevate lahenduste leidmisel.
 • Projekt rahastab rahvusvahelise koolituse ja noorsoovahetuse korralduse ja 50% transpordikuludest. Koolidel palume leida 50% transpordikuludest.

Projekti blog: http://ecolideramos.blogspot.com/

Vaata pilte:

www.headest.ee

http://www.flickr.com/photos/55048103@N03/