noortevahetus "European Youth Circus 2014"

Rahvusvaheline noortelaager Saksamaal
"European Youth Circus 2014"
9.-16.03.2014

Laager tsirkusest, milline see küll välja võis näha?

"Tegemist oli ülivinge laagriga, kuhu läheksin võimalusel kindlasti uuesti. Megalahe oli ka see, et laagri teemaks oli tsirkus ja see näitas hästi, et kui vaid tahtmist on, on võimalik nädalaga teha üks-kõik-mida, kasvõi tsirkuseartistiks saada." - Helle, 17

Ühel ilusalt märtsikuu päeval kohtusid 11 Eesti noort lennujaamas, et kogeda midagi täiesti uut. Rahvusvahelist mitteformaalset õpet, tsirkust, uuri sõpru ja mälestusi terveks eluks. Keegi ei teadnud, mida oodata, väsimus oli peal ja veidi hirm keele pärast. Esimese asjana märkasime, et kuigi me üksteist varasemalt ei teadnud said meist väga head sõbrad väga lühikese ajaga. Nautisime üksteise seltsis olemist kohe algusest peale.

"Pole lihtsalt võimalik sõnadesse panna kui väga mulle see nädal seal meeldis. Igatsen juba praegu kõike sealset ja kogu meie gruppi!" - Greete, 15

Peale 2 lendu, 4 rongi, 1 bussi ja 12 tundi olime kohal imelises Sonnenbergis (tõlkes: päikese mäel) ning meid ootasid rõõmsalt Ungari ja Saksa noored koos korraldajatega. Päike paistis ja meel oli hea.

"Mina tunnen, et pärast laagrist tulekut, olen ma palju enesekindlam, ma julgen võõraste juuresolekul oma arvamust rohkem avaldada ja ei kõhkle, kui mulle antakse uusi ülesandeid. Parim asi selle laagri juures oli see, kui palju uusi inimesi ma kohtasin ja kui sõbralikud ja avatud kõik olid." - Johanna, 15

Terve nädala jooksul õppisime üksteist ja iseennast tundma, astusime üle oma hirmude, õppisime tsirkuse trikke ja korraldasime tsirkuse show-d. Naersime väga palju, mängisime mänge, naersime veel ja kogusime mälestusi.

Noortevahetus tsirkusest toimus Saksamaal juba teist aastat. 2013 aastal toimunud laagri nimeks oli "Off to join the Circus" ja selle kokkuvõtet ja muljeid loe SIIT.

"Laagris Saksamaal olin ma juba teist korda ja näha uuesti inimesi eelmisest aastast oli tohutult rõõmustav. Pole vist ammu nii palju kallistanud." - Kinne-Riin, 18

"Selles laagris õppisin ma kahtlemata palju, alates erinevatest trikkidest, keeleoskusest, suhtlemisest teistest rahvustest inimestega lõpetades meeskonnatöö oskustega. Õppimine oli erinevalt koolist väga rõõmus ja mänguline ja toimus nagu iseenesest." - Kail, 17

"Laagri juures oli väga positiivne see, et keegi ei öelnud sulle halvasti ega vaadanud imelikult, kui rääkides vigu tegid. See omakorda suurendas julgust, et enda arvamust avaldada. Ja ei saa ka mainimata jäta, et toit oli väga väga hea!" -Merlin, 17

Kuidas meil läks? Ehk projekti lühipäevik:

9. märts, esimene päev, saabumine

Kohtusime lennujaamas pühapäeva varahommikul kell 3:30. Kõik olime magamata, veidi unised, kuid sellegipoolest särtsakad ja ärevil eesoleva kogemuse ja laagri pärast. Ees seisis küll päris pikk reis, kuid see oli seda kõike väärt. Kuid sõitu mööda saata niisama igavledes ei saanud, seega hakkasime juba varakult tutvuma, eesti õhtut planeerima ja rääkisime niisama toredat juttu omavahel.

Jõudsime kohale Internatsionales Haus Sonnenberg'i, ning juba ootas meid maitsev õhtusöök ning grupp ungarlasi ja sakslasi, kellega tutvumist olime kaua oodanud. Esimene päev jõudis küll kiirelt õhtusse, kuid sellega andsime vaid ruumi järgnevateks õhtuteks :)

Frankfurdi lennujaamas omavahel tutvumas ja lendu ootamas.

10. märts, teine päev

Meie esimene täispikk päev algas väga lõbusalt ja huvitavalt. Jooksime üle „mürgise maapinna“ ja päästsime „Freddy’t“ – need olid uued ja vahvad tutvumis mängud. Päike säras taevas ja tegi kõigil meele rõõmsaks. Pärastlõunal tutvusime teemadega, millega tulevase nädala jooksul tegeleme, ning valisime oma tsirkuse alade eelistused. Õhtu viis meid rahvusvahelisse õhkkonda, kus särtsakad ungarlased esitlesid oma tantsuoskusi, võõrustaja riigi rahvas tutvustas oma kodulinna Wolfenbüttelit ja meie, laulurahvas, lausime ja pakkusime head-paremat maiustamiseks. Oli meeleolukas päev ja ootame eesolevaid päevi väga.

"Mürgist maapinda" ületamas                                      Valmistusime rahvusvaheliseks õhtuks

11. märts, kolmas päev

Teisipäeval alustasime esimest korda tööd oma workshop-ides. Hakati õmblema poisid, tegema maagiat ja meediat ning akrobaatikast saadi esimesi vigastusi. Plaanitud vabal pärastlõunal käisime sakslastega poes ja lähedal asuvat linna, St. Andreasbergi avastamas. Olime ülimalt vaimustuses kõrgetest mägedest ja ilusast vaatest. Naerda sa tohutult palju. Söök Sonnenbergis on imeliselt võrratu ja viib sõna otseses mõttes keele alla. Vaatamata pikale jalutuskäigule oli meil siiski energiat, et õhtul üheskoos tantsida ja seltskonda nautida. Päev oli super hea, ei tahakski siit lahkuda.

Circus teaser, ehk, mida oleme juba õppinud?           Õhtune "kellerbar", kõik on koos, tantsuhoos

12. märts, neljas päev

Tänane päev oli täis ootusäravust, põnevust. Hommik algas väga ergutavate mängudega, mis andsid kogu päevale väga positiivse meeleolu. Lõunane poi-swingingu workshop oli väga edukas, suutsime väikese ajaga omandada keerulisi liigutusi. Seoses ungarlaste lahke meelega tekkis meil võimalus minna bussiga järve äärde väikesele jalutuskäigule. Kohe pärast seda suundusime taas workshopidesse harjutama. Seekord mängisime workshopi lõpus ka toredaid mänge, mis ajasid kõiki naerma. Õhtul korraldati meile Cafe Europe, kus laudade taga istusid erinevatest rahvustest inimesed ning arutasime Euroopa identiteedi üle. Hiljem avati all keldribaar, kus saime lõbusalt aega veeta ja kõvasti tantsida oma lemmik muusika järgi. Tänane päev läks vägagi korda ja möödus eriti kiiresti.

How is your feeling today?                                           Cafe Europe

13. märts, viies päev

Juba hommikul ärgates oli ilm muinasjutuliselt ilus. Taaskord oli hommikusöök väga maitsev. Paar tunnikest workshopides harjutanud, panime kokku linna mineku asjad ja suundusime lõunasööki nautima. Pärast seda oli aeg minna bussi peale, et sõita Goslarisse. Sõites saime nautida imelist Saksamaa loodust ja kauneid elamurajoone. Linnas oli meil palju vaba aega, et tutvuda maagilise Goslariga, külastada poode ja jagada inimestele flaiereid laupäeval aset võtva European Circus Show kohta. Tagasi jõudes saime kohe süüa ning hiljem, kui väljas oli juba pime, toimus meil kõhedust tekitav, kuid samas põnev öömatk metsas. Päev oli suurapärane tänu toredatele korraldajatele ning kurb on mõelda, et kojuminek tuleb järjest ja järjest lähemale.

Flaierid                                                                           Goslaris flaiereid jagamas ja linnaga tutvumas

14. märts, kuues päev

Päev algas põnevalt, üks tüdruk eestlaste toast oli kaduma läinud. Õnneks leidsime ta elusalt, ta oli lihtsalt jooksma läinud. Morning session oli lahe, eriti mäng, kus pidime võõrkeelseid sõnu hääldama ja sel viisil oma paarilise leidma. Mõningad sõnad olid näiteks kruvikeerajakeermekeere, supercalifragilisticexpialidocious, ... Päeva naljakaim hetk oli aga see, kui meie grupijuht Tairi üritas Poi-swinging-ut teha ja feilis päris korralikult. Ülejäänud päeva veetsime workshop-ides, valmis sai ka film, mille kallal olime kaua töötanud. Üldiselt oli kogu päev vinge ja naersime palju. Ei saa ka mainimata jätta, et toidud olid väga-väga head.

15. märts, seitsmes päev

Täna hommikul sadas valget sodi taevast alla. Naljakas, alles eile said osad päikesepõletuse ja nüüd juhtus siis nii. Meie tuju see alla ei viinud, olime sihikindlalt ja lõbusalt suureks tsirkuseshowks valmistumas. See oli vägev! Mustkunstnikud tegid uskumatuid trikke, poid-swingingu grupp tegi imelise show, meedia ja lavakujundus olid head tööd teinud filmi ja lavaga, akrobaadid olid tugevad ja hea tasakaaluga ning klounid tegid kõvasti nalja kõigile. Ja milline publik...kogu saal oli rahvast täis ja elas kaasa meie trikkidele. Pärast etendust sõime nagu üks suur pere ühise laua taga ning toimus laagri lõpetamine ning arutelu osalejate vahel, kuidas meil enda arvates läks, ning mida uut õppinud olime. Kõik kirjutasid üksteisele häid soove ja sõnu. Viimasest õhtust pigistasime ikka kõik välja: tantsisime keldribaaris räpi järgi, tegime viimased parkour’i ringid, rääkisime juttu teiste osalejatega, tegime pilte, sõime võileibu ja olime ÜLIlõbusad!

16. märts, kaheksas päev (tagasi sõit)

Ärkasime hommikul varakult. Unetunde oli vähe, selja taga oli siiski viimane päev üheskoos ning sellest oli vaja ikka maksimum võtta. Tuju on hea, kuid kurbus tekib, kui mõelda lahkumisele. pool 8 äratus, kalli ringid, kiire hommikusöök ja juba kell 8 tegime veel viimased pisaraterohked kallid ja astusime bussi peale. Olime veetnud imelise nädala üheskoos! Saanud niii palju uusi kogemusi, südamesse uusi inimesi. Tagasiteel muutusime kuulsusteks, ja arvasime, kes me oleme.. Mõtlesime, mida reisile kaasa võtta võib ja meenutasime värvikamaid hetki sellest imelisest nädalast. Üheskoos on hea olla ja tahan tagasi minna - kõlas kõigi suust.

 

Projekti partner Eestis MTÜ HeadEst

Projekti toetab ELi rahastusprogramm Euroopa Noored