Annimatsi keelelaagri päevik

II vahetus - Noorte eesti keele ja kultuuri laager 2013

Annimatsi kämping - 9. juuli - 20. juuli 2013

 

9. juuli 2013 Teisipäev

Saabusime Annimatsi kämpingusse 23:00. Seljataga reis - kellel pikem, kellel lühem, kuid väsinud olime me kõik. Jagunesime tubadesse, tutvusime toakaaslastega ning läksime magama.

 

10. juuli 2013 Kolmapäev

Hommik algas säravalt. Päike paistis, ilm oli soe ning suundusime hommikust sööma. Peale hommikusööki jagunesime väiksemateks gruppideks ning arutlesime oma ootuste, hirmude ja panuste üle laagris. Peale seda tegime väikese ettekande kõigile osalejatele. Veidi hiljem tutvusime programmi, reeglite ja ümbruskonnaga. Õhtul võtsid osad noored enda peale grillmeistri rolli. Kõik nautisid sooja suveõhtut meeldivas seltskonnas. Ise grillitud vorstikesed ja köögiviljad maitsesid väga hästi ja see kõik sujus juba üllatavalt ladusas eesti keeles.

11. juuli 2013 Neljapäev

Ilmaga oli meil jällegi vedanud. Taevas sirav päike pani noored naeratama. Ning kätte jõudis aeg alustada esimese keeleõppe päevaga, mis küll struktuurilt erines veidi traditsioonilistest päevadest. Nimelt ei toimu meie keeletunnid õpikute ja töövihikutega klassiõppe keskkonnas, vaid sundimatus vabas vormis noortele põnevate teemade taustal. Hommikul õppisid noored erinevates gruppides eestikeelseid põhisõnu ja väljendeid. Näiteks numbreid, viisakusväljendeid, päevade ja kuude nimetusi. Õhtupoolikul alustasime töötubadega. Jagunesime viieks grupiks ning need grupid käivad iga päev erineva töötoa läbi. Töötoad on sellised: keeleõpe, ettevõtlus, õhtu organiseerimine, meedia ja show-grupp. Igas töötoas õpitakse uusi oskusi, nii keeleliselt kui ka arendatakse iseennast. Õhtul toimus Eesti rahvusõhtu. Kõigil külalistel oli seljas miskit eestipärast, toimusid traditsioonilised mängud ja tantsud. Saateks muusika, mille noored ise playlisti valisid.

 

12. juuli 2013 Reede

Meie esimene traditsiooniline keeleõppe päev. Algas hommikuse töötoaga. Lõunal paus, pärast lõunat toimusid tandem-grupid, kus õpivad 2 väliseestlast koos ühe Eestis elava eestlasega. Poole kuni tunni jooksul arendavad nad oma eesti keele oskust vabalt valitud teemal. Enne õhtusööki veel päeva kokkuvõte ning samuti ka töötubade kokkuvõtted, mida esitleti kõigile. Kella üheksast algas õhtune programm. Seekord oli ette valmistatud maastiku-orienteerumismäng, mis sisaldas 6 ülesannet – ujumine, A-Ü sõnamäng, karaoke, teatevõistlus – muna lusikal ja korvpalli korvi saamise võistlus. Mäng oli vägagi edukas, kõik jooksid entuasiastlikult uute ülessanneteni ning nautisid ideaalset meeskonnatööd.

 

13. juuli 2013 Laupäev

Jätkasime traditsioonilist keeleõppe programmi. Vahepalaks peale lõunat käisime vaatamas ja osalemas Annimatsi 17. ujumisvõistlusel. Peale lõunat saabusid osalejatele kaua oodatud külalised-sugulased. Perede ja sõpradega nauditi ilma nii laagris kui ka käidi Otepääl ja Pühjärvel aega veetmas. Õhtupoolikul enne õhtusööki jätkasime traditsioonilist päeva tandem-gruppides, tegime kokkuvõtteid ja hakkasime ette valmistama üheskoos õhtust programmi. Teemaks oli rahvusvaheline õhtu ning igaüks tutvustas riiki, kus ta elab. Mängisime ka iga maa rahvuslikke mänge ja tantse ning tegevust jätkus hiliste õhtutundideni.

 

14. juuli 2013 Pühapäev

Hommik algas kiirelt, lõuna kaasa pakkida, hommikused toimetused valmis saada ja kell 10 alustasime sõitu Põlvamaale. Käisime kahes muuseumis. Esimeseks oli Põlvamaa talurahvamuuseum. Saime teada, kuidas elasid inimesed 17-19 sajandil. Lõunatama läksime Palojärve äärde, mis on Eestis üks puhtamaid veekogusid ja  kus oli ka aega, et end vees värskendada ja ilma nautida. Peale seda läksime Eesti Maanteemuuseumisse, kus taevas leekiva päikese all rändasime ajas tagasi. Meile tutvustati teede ja sõidukite ajalugu aegade algusest saati. Saime ka ise mõnda huvitavasse sõidukisse istuda ja kujutleda end elamas tol ajal. Peale tegusat ja harivat päeva seadsime suuna tagasi Annimatsile, kus ootas meid õhtusöök ja lõõgastav saun järve kõrval.

 

15. juuli 2013 Esmaspäev

Eelviimane traditsiooniline keeleõppe päev. Hommikused töötoad, pärastlõunane tandemgrupp ja tagasiside päeva kohta. Õhtu oli küll tavalisest plaanist veidi teistsugune. Peale õhtusööki võis hoovi peal kohata kiirustavaid, veidrates kostüümides osalejaid – toimusid täies hoos ettevalmistused Eestivisiooniks. Kokku osales 6 gruppi, kõik laulsid Eesti laule. Show oli imeline, nagu päris! Vahepalaks naerutati publikut improvisatsiooniga teemadel paber, poolik auto, tühi krõpsupakk, jne.

 

16. juuli 2013 Teisipäev

Ärkasime väga varakult, buss startis 7:30 Tallinna poole. Ees ootas 4 tundi sõitu, mis enamasti saadeti mööda magades. Tallinnasse jõudes jagasime grupi seitsmeks ning äratuseks said kõik ülesande leida teatud objekt vanalinnas, millega koos tuli teha pilti ning lisapunkte sai plankingu pildi eest. Järgmisena ootas meid ees Kiek in de Kök ja Bastioni käigud. Peale seda jagasime noortele linnakaardid ning andsime neile 2 tundi, et jõuda Lennusadamasse ja veidi linna omal käel avastada. Lennusadamas rääkis giid meile mõningaid huvitavaid fakte ning peale seda oli meil aega mängida kõiksugu mänge, proovida kapteni rõivaid, vaadata filme ning niisama uudistada. Kella seitsmeks suundusime sööma “Seiklusjutte malt ja merelt” restorani. Kui kõigil kõhud täis käsime korraks Ülemistelt läbi, et kiirelt igaüks endale meelepärast osta saaks ning algas tagasisõit Annimatsi kämpingusse.

 

17. juuli 2013 Kolmapäev

Halastushommik: magame tund aega tavapärasest rohkem, sest pealinna tuur oli küll meeldiv, aga väsitav. Tuju on hea, sest kohapealne keeleõpe vaheldub mõnusate väljasõitudega mujale. Täna oleme siiski laagris ja saadame mööda viimase traditsioonilise keeleõppe päeva.  Keeleeksam on tulekul ja kõik lihvivad tandem gruppides hoolsalt oma eesti keelt ikka paremuse poole – keegi ei taha eksamil ju läbi kukkuda. Õhtu veetsime järve ääres saunas, mis oli suurepärane lõõgastus.

 

18. juuli 2013 Neljapäev

Eelviimane laagri päev sisustati ainult lõbusate tegevustega. Hommikul suundusime Otepää Seiklusparki, kus sai turnides elada end välja. Noored panid ennast proovile ronides kõrgustes ning nautides pikki-pikki õhulende. Peale seiklusrada käisime Kuutsemäe suusahüppetornis, Eesti lipu muuseumis ja veesuuskadega sõitmas. Lõbu oli palju selles päevas. Õhtu sisustasime vaadates üheskoos filmi ja nautides muhedat seltskonda.

 

19. juuli 2013 Reede

Käes on kauaoodatud keele-eksami päev.  Väike värin on sees ka kõige tublimatel keeleoskajatel. Eksami komisjone on kaks. Grupp jaotatakse pooleks ning eksam alaku. Esimeseks ülesandeks on etteütlus üheskoos ning seejärel  toimuvad individuaalsed ülesanded komisjonis, milleks on: sõnade pööramine, järgarvud ja lugemine. Eksami sooritasid kõik osalejad! Jätkame üldiste ning kokkuvõtvate tegevustega. Kirjutasime kokkuvõtteid, täitsime tagasiside lehte, kirjutasime eesti keeles lähedastele postkaardi ja arutlesime laagris oldud aja ja oma edusammude üle.

Õhtul toimus ametlik tunnistuste jagamine ja salasõbra väljaselgitamine. Ning siis võis disko alata, siiski viimane päev kõik üheskoos lõbutseda.

20. juuli 2013 Laupäev

Ärasõit. Sõime hommikust, pakkisime veel viimased asjad ning asusime teele. Esimene peatus – Sadam, kallistasime kõik Martinit ja saatsime ta laevale ning siis suundusime Lennujaama, kus viimsed lõpu pisararohked kallirallid toimusid ning läksime igaüks oma teed.

Laager on läbi, kuid mälestused elavad meis edasi ning lootus on kõigil jälle järgmine aasta kohtuda.